Terug naar het overzicht

Wachtlijst voor alle aanvragen stroomaansluitingen

We gebruiken steeds meer stroom op hetzelfde moment. Hierdoor dreigt het stroomnet overbelast te raken. Dit probleem wordt ook wel netcongestie genoemd. In veel regio’s in Nederland is er al sprake van netcongestie, zo ook in Zuid-Holland. Ook in de gemeente Pijnacker-Nootdorp, lopen we tegen de grenzen van het huidige stroomnet aan.

Dit betekent dat er onvoldoende capaciteit op het net beschikbaar is om extra of nieuwe aanvragen direct aan te sluiten. Daarom moeten er keuzes worden gemaakt over de volgorde waarin aanvragen worden aangesloten of uitgebreid. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft hiervoor de landelijke regelgeving aangepast. In het maatschappelijke prioriteringskader staat precies beschreven hoe de nieuwe prioriteringslijst er uit ziet.

Kiezen vanuit maatschappelijk belang

Om de beperkte capaciteit op het elektriciteitsnetwerk zo goed mogelijk te verdelen wordt vanaf 1 juli 2026 de capaciteit verdeeld volgens het maatschappelijk prioriteringskader van de ACM. Er zijn drie categorieën.

  1. Projecten die direct ruimte maken op het elektriciteitsnetwerk, zoals energieopslag via batterijsystemen, krijgen de hoogste prioriteit. Want hierdoor kunnen meer partijen gebruik maken van het elektriciteitsnet.
  2. Projecten die essentieel zijn voor de nationale veiligheid zoals veiligheidsdiensten, gezondheidszorg, spoorwegen, luchtverkeer, waterwegen, waterbeheer noodhulpdiensten, defensie en de politie.
  3. Projecten die worden gezien als basisbehoeften. Denk aan woningbouw, onderwijs, openbaar vervoer, afvalstoffenbeheer, warmtevoorziening en woonbehoefte.

De aangepaste regels hebben gevolgen voor inwoners en mkb’ers in gemeente Pijnacker-Nootdorp die hun elektriciteitsaansluiting willen verzwaren of een nieuwe aansluiting willen aanvragen. Voor grote bedrijven zijn de regels direct van kracht. Voor inwoners en mkb-ondernemers geldt een overgangsperiode tot 1 juli 2026.

Wat betekent dit voor inwoners?

Aanvragen van inwoners om bijvoorbeeld thuis sneller een elektrische auto op te laden of een woning aardgasvrij te maken, worden niet meer automatisch toegekend. Hiervoor gaat een wachttijd gelden. Hoe lang dit is, hangt af van de beschikbare netcapaciteit op dat moment.

Wat betekent dit voor mkb-bedrijven?

Vanaf 1 juli 2026 worden aanvragen van kleinverbruikers, waaronder mkb-bedrijven, samen met die van grote bedrijven op een wachtlijst geplaatst in gebieden waar sprake is van netcongestie. Voor mkb-bedrijven geldt dat zij geen maatschappelijke prioriteit krijgen. Dit geldt ook voor aanvragen voor publieke laadpalen.

Hoe weet ik wat ik voor aansluiting heb en wanneer ik moet mijn aansluiting verzwaren?

Onder kleinverbruikers worden woningen en kleinere bedrijven (zoals bedrijfspanden en winkelruimten) verstaan die een elektriciteitsaansluiting hebben die varieert van 1×25 Ampère[1] tot maximaal 3×80 Ampère. Er zijn verschillende manieren om uw aansluiting te achterhalen. Zo is uw type aansluiting onder meer opgenomen in uw energiecontract. Dit kunt u opvragen via de website van Stedin.

Vervolgens wilt u inzichtelijk hebben of u voor verduurzaming (bijvoorbeeld elektrische kookvoorziening, laadpaal, warmtepomp) of uitbreiding van uw woning of bedrijfspand een zwaardere aansluiting nodig heeft. Hier kunt u een erkende installateur, de partij die de dienst levert of via de website van Stedin voor raadplegen. Aan een verzwaring zijn kosten verbonden. Deze zijn op de website van Stedin inzichtelijk. 

Wat doen de netbeheerders aan deze situatie?

De netbeheerders TenneT en Stedin werken hard aan het verzwaren en uitbreiden van het overvolle stroomnet. De verwachting is dat de netbeheerders de uitbreidingen op z’n vroegst inrond 2035 hebben aangelegd.

Wat inwoners en mkb’ers kunnen doen tegen de piek in het stroomgebruik

De piekuren zijn de momenten waarop huishoudens en bedrijven veel energie verbruiken. Dit is vooral tussen 7:00 en 9:00 uur ’s ochtends en 16:00 en 21:00 uur ’s avonds. Tijdens de piekuren neemt de druk op het elektriciteitsnet toe. Ook kleinverbruikers wordt gevraagd om zo min mogelijk elektronische apparaten tijdens deze uren te gebruiken. Het helpt ook om niet alle apparaten tegelijk aan te zetten. Via de website www.zetookdeknopom.nl leest u tips om op andere tijden stroom te gebruiken.

Wat doet de gemeente Pijnacker-Nootdorp?

De gemeente blijft nauw samenwerken met netbeheerder Stedin om de gevolgen van netcongestie zo goed mogelijk te beperken.

Wethouder energie, Marieke van Bijnen, zegt hierover: ‘’Het is belangrijk dat onze inwoners en ondernemers goed geïnformeerd zijn over de drukte op het stroomnet. De ontwikkelingen gaan snel, daarom zorgen we dat iedereen steeds de laatste stand van zaken kan volgen. We blijven nauw samenwerken met Stedin en andere partners, en we houden de gemeenschap zo goed mogelijk op de hoogte van wat dit betekent voor plannen, aanvragen en de toekomst binnen onze gemeente.”

Landelijke regels, uitvoering door Stedin

De gemeente bepaalt deze regels niet. De landelijk bepaalde regels worden uitgevoerd door Stedin. Gemeenten blijven met de netbeheerder in gesprek over de impact en over de voortgang van netuitbreidingen en waar mogelijk daarbij te ondersteunen.

Meer informatie

  • Veel gestelde vragen zijn te vinden op de website van Stedin.
  • Voor vragen over aansluitingen, aanvragen en de werking van de wachtlijst kan contact worden opgenomen met Stedin.
bouwen
Nieuwbouwwoningen