Iedereen die één of meer honden houdt, moet hondenbelasting betalen. Het maakt voor de hondenbelasting geen verschil of uw hond groot of klein is en of hij wel of niet op straat komt.
Degene die de hond houdt is de belastingplichtige. Meestal is dat de eigenaar, maar het kan ook de verzorger zijn, die geen eigenaar van de hond is. Als in een gezin meerdere honden zijn, wordt één gezinslid als houder aangemerkt. Ook een bedrijf kan houder van een hond zijn, bijvoorbeeld een waakhond.
De hondenbelasting is in beginsel een algemene belasting waardoor de gemeente eigen inkomsten verwerft. Dit betekent dat er geen directe relatie bestaat tussen de heffing van hondenbelasting en bepaalde aanwijsbare gemeentelijke diensten. Toch gebruikt de gemeente een gedeelte van de opbrengst voor de bekostiging van hondenuitlaatplaatsen, het verwijderen van hondenpoep en dergelijke.
Meest gestelde vragen over de hondenbelasting
- Wat moet ik betalen?
- Hoe geef ik mijn hond aan?
- Wat moet ik doen als ik geen hond meer heb?
- Ik ben verhuisd naar een andere gemeente. Kom ik in aanmerking voor teruggaaf?
- Ik ben het niet eens met de aanslag hondenbelasting. Wat moet ik doen?
Wat moet ik betalen?
U wordt belast naar het aantal honden dat u houdt. Kijk voor de actuele tarieven op Belastingtarieven.
Hoe geef ik mijn hond aan?
U kunt uw hond(en) aangeven via het digitale formulier in de productencatalogus.
Wat moet ik doen als ik geen hond meer heb?
Als u geen houder meer bent van een hond (bijvoorbeeld als uw hond is overleden), dan vult u het digitale formulier in de productencatalogus in. Als u al een aanslag voor het hele jaar heeft gekregen, dan komt u in aanmerking voor teruggaaf van belasting voor het aantal volle kalendermaanden van het jaar dat u geen houder meer bent. U krijgt daar schriftelijk bericht van.
Ik ben verhuisd naar een andere gemeente. Kom ik in aanmerking voor teruggaaf?
Als u al een aanslag voor het hele jaar heeft gekregen, dan komt u in aanmerking voor teruggaaf van belasting voor het aantal volle kalendermaanden van het jaar dat u niet meer in de gemeente woont. Naar aanleiding van de verhuisdatum in de bevolkingsadministratie krijgt u schriftelijk bericht van de teruggaaf. Laat u daarom tijdig inschrijven in uw nieuwe gemeente. U kunt ook een schriftelijk verzoek indienen voor teruggaaf.
Ik ben het niet eens met de aanslag hondenbelasting. Wat moet ik doen?
Als u het niet eens bent met de aanslag hondenbelasting die de gemeente aan u heeft opgelegd, dan kunt u hiertegen binnen zes weken na dagtekening van de aanslag schriftelijk bezwaar aantekenen.


